Sumida Corporation CDRH5D16NP-680MC
CDRH5D16NP-680MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D16NP-680MC
Brief Description
FIXED IND 68UH 500MA 860 MOHM
Datasheet Download
CDRH5D16NP-680MC.pdf
Availability of CDRH5D16NP-680MC
QUANTITY
CDRH5D16NP-680MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D16NP-680MC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D16NP-680MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D16
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)860 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D16NP-680MC
Related LinksCDRH5D16, CDRH5D16NP-680MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D16NP-680MC Details Description
Related parts for CDRH5D16NP-680MC
CONN CAP 8POS 94V-0 UNI-MATE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 200MA MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 4.37KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 24DFN datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf