Sumida Corporation CDRH5D18NP-180NC
CDRH5D18NP-180NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D18NP-180NC
Brief Description
FIXED IND 18UH 850MA 210 MOHM
Datasheet Download
CDRH5D18NP-180NC.pdf
Availability of CDRH5D18NP-180NC
QUANTITY
CDRH5D18NP-180NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D18NP-180NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D18NP-180NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D18
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D18NP-180NC
Related LinksCDRH5D18, CDRH5D18NP-180NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D18NP-180NC Details Description
Related parts for CDRH5D18NP-180NC
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf