Sumida Corporation CDRH74-181MC
CDRH74-181MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH74-181MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM
Datasheet Download
CDRH74-181MC.pdf
Availability of CDRH74-181MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH74-181MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH74-181MC
Internal Part NumberEIS-CDRH74-181MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH74
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)980 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH74-181MC
Related LinksCDRH74, CDRH74-181MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH74-181MC Details Description
Related parts for CDRH74-181MC
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 100G OHM 20% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf