Sumida Corporation CDRH74NP-180MC-B
CDRH74NP-180MC-B picture photo
Mfg. Part Number
CDRH74NP-180MC-B
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.31A 91 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH74NP-180MC-B.pdf
Availability of CDRH74NP-180MC-B
QUANTITY
CDRH74NP-180MC-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH74NP-180MC-B
Internal Part NumberEIS-CDRH74NP-180MC-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH74
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.31A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)91 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH74NP-180MC-B
Related LinksCDRH74NP, CDRH74NP-180MC-B Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH74NP-180MC-B Details Description
Related parts for CDRH74NP-180MC-B
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V LO COST SOT-323 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TPS62351EVM-122 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3.5KV 250MA DO204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf