Sumida Corporation CDRR75NP-101MC
CDRR75NP-101MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRR75NP-101MC
Brief Description
FIXED IND 100UH 830MA 315 MOHM
Datasheet Download
CDRR75NP-101MC.pdf
Availability of CDRR75NP-101MC
QUANTITY
CDRR75NP-101MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRR75NP-101MC
Internal Part NumberEIS-CDRR75NP-101MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRR
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating830mA
Current - Saturation440mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)315 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRR75NP-101MC
Related LinksCDRR75N, CDRR75NP-101MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRR75NP-101MC Details Description
Related parts for CDRR75NP-101MC
IDC CABLE - MDJ36K/MC36F/X datasheet.pdf
VARISTOR 387V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
SNSW 5A PCB PLAIN 79253328 datasheet.pdf
RES 56 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.7 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf