Sumida Corporation CDRR75NP-471MC
CDRR75NP-471MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRR75NP-471MC
Brief Description
FIXED IND 470UH 380MA 1.416 OHM
Datasheet Download
CDRR75NP-471MC.pdf
Availability of CDRR75NP-471MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRR75NP-471MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRR75NP-471MC
Internal Part NumberEIS-CDRR75NP-471MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRR
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating380mA
Current - Saturation200mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.416 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRR75NP-471MC
Related LinksCDRR75N, CDRR75NP-471MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRR75NP-471MC Details Description
Related parts for CDRR75NP-471MC
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR LOW PWR N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR 4MM datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 12MM SMD datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf