Cornell Dubilier Electronics CDV16FF331JO3
CDV16FF331JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CDV16FF331JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV16FF331JO3.pdf
Availability of CDV16FF331JO3
QUANTITY
CDV16FF331JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV16FF331JO3
Internal Part NumberEIS-CDV16FF331JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCDV16
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV16FF331JO3
Related LinksCDV16F, CDV16FF331JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV16FF331JO3 Details Description
Related parts for CDV16FF331JO3
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
FILTER LINE 7MH 2.5A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 69.2VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf