Cornell Dubilier Electronics CDV19EF270JO3
CDV19EF270JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CDV19EF270JO3
Brief Description
CAP MICA 27PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19EF270JO3.pdf
Availability of CDV19EF270JO3
QUANTITY
CDV19EF270JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19EF270JO3
Internal Part NumberEIS-CDV19EF270JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV19EF270JO3
Related LinksCDV19E, CDV19EF270JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV19EF270JO3 Details Description
Related parts for CDV19EF270JO3
RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
IC PMIC PWR MGMT 2CH 28VFQFPN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf