Cornell Dubilier Electronics CDV19FF102JO3
CDV19FF102JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CDV19FF102JO3
Brief Description
CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19FF102JO3.pdf
Availability of CDV19FF102JO3
QUANTITY
CDV19FF102JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19FF102JO3
Internal Part NumberEIS-CDV19FF102JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV19FF102JO3
Related LinksCDV19F, CDV19FF102JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV19FF102JO3 Details Description
Related parts for CDV19FF102JO3
DIODE ZENER 10V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
POWER SUPPLY 0-35V 0-10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LIMIT SWITCH BRACKET datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf