Cornell Dubilier Electronics CDV19FF181JO3
CDV19FF181JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CDV19FF181JO3
Brief Description
CAP MICA 180PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19FF181JO3.pdf
Availability of CDV19FF181JO3
QUANTITY
CDV19FF181JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19FF181JO3
Internal Part NumberEIS-CDV19FF181JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)