Cornell Dubilier Electronics CDV19FF391JO3
CDV19FF391JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CDV19FF391JO3
Brief Description
CAP MICA 390PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19FF391JO3.pdf
Availability of CDV19FF391JO3
QUANTITY
CDV19FF391JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19FF391JO3
Internal Part NumberEIS-CDV19FF391JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV19FF391JO3
Related LinksCDV19F, CDV19FF391JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV19FF391JO3 Details Description
Related parts for CDV19FF391JO3
CONNECTOR HEADER 32POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-0400L-200C-200C datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 260MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf