Rohm Semiconductor CDZCT2RA6.8B
CDZCT2RA6.8B picture photo
Mfg. Part Number
CDZCT2RA6.8B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 100MW VMN2
Datasheet Download
CDZCT2RA6.8B.pdf
Availability of CDZCT2RA6.8B
QUANTITY
CDZCT2RA6.8B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDZCT2RA6.8B
Internal Part NumberEIS-CDZCT2RA6.8B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±2%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageVMN2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDZCT2RA6.8B
Related LinksCDZCT2, CDZCT2RA6.8B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
CDZCT2RA6.8B Details Description
Related parts for CDZCT2RA6.8B
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
IC REG ISO FIX/ADJ 0.1A DL 7SOP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 10TMLF datasheet.pdf
INDUCTOR 36.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND 7' PRE-CUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf