| Internal Part Number | EIS-CEA-06-125UN-350/P2 | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Strain Gauges | |
| Series | CEA | |
| Pattern Type | Linear | |
| Strain Range | ±5% | |
| Resistance (Ohms) | 350 | |
| Resistance Tolerance | ±0.3% | |
| Length - Active | 0.125" (3.18mm) | |
| Length - Overall Pattern | 0.275" (6.99mm) | |
| Length - Overall | 0.38" (9.7mm) | |
| Width - Active | 0.100" (2.54mm) | |
| Width - Overall Pattern | 0.120" (3.05mm) | |
| Width - Overall | 0.19" (4.8mm) | |
| Operating Temperature | -100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C) | |