Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group) CEA-06-125UT-350
CEA-06-125UT-350 picture photo
Mfg. Part Number
CEA-06-125UT-350
Brief Description
STRAIN GAUGE 350 OHM TEE 1=5PC
Datasheet Download
CEA-06-125UT-350.pdf
Availability of CEA-06-125UT-350
QUANTITY
CEA-06-125UT-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of CEA-06-125UT-350
Internal Part NumberEIS-CEA-06-125UT-350
SeriesCEA
Pattern TypeTee Rosette
Strain Range±5%
Resistance (Ohms)350
Resistance Tolerance±0.4%
Length - Active0.125" (3.18mm) per section
Length - Overall Pattern0.325" (8.26mm)
Length - Overall0.42" (10.7mm)
Width - Active0.165" (4.19mm) per section
Width - Overall Pattern0.365" (9.27mm)
Width - Overall0.45" (11.4mm)
Operating Temperature-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEA-06-125UT-350
CEA-06-125UT-350 Details Description
Related parts for CEA-06-125UT-350
TVS DIODE 13VWM 21.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG GREEN datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
PCIE GEN3 STRADDLEMOUNT datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V SURF MNT datasheet.pdf