Sumida Corporation CEI122BNP-100MC
CEI122BNP-100MC picture photo
Mfg. Part Number
CEI122BNP-100MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.8A 34.2 MOHM
Datasheet Download
CEI122BNP-100MC.pdf
Availability of CEI122BNP-100MC
QUANTITY
CEI122BNP-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CEI122BNP-100MC
Internal Part NumberEIS-CEI122BNP-100MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCEI122
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.8A
Current - Saturation3.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)34.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEI122BNP-100MC
Related LinksCEI122B, CEI122BNP-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CEI122BNP-100MC Details Description
Related parts for CEI122BNP-100MC
IC MONITOR RESET 3.6V SOT23 datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 83MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SR BTS PC 58 11 ASY AC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf