Sumida Corporation CEI122BNP-4R2MC-H
CEI122BNP-4R2MC-H picture photo
Mfg. Part Number
CEI122BNP-4R2MC-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.2UH 4.2A 26.4 MOHM
Datasheet Download
CEI122BNP-4R2MC-H.pdf
Availability of CEI122BNP-4R2MC-H
QUANTITY
CEI122BNP-4R2MC-H Order Process
Ship out your order
Specifications of CEI122BNP-4R2MC-H
Internal Part NumberEIS-CEI122BNP-4R2MC-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCEI122
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4.2A
Current - Saturation6.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)26.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEI122BNP-4R2MC-H
Related LinksCEI122BN, CEI122BNP-4R2MC-H Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CEI122BNP-4R2MC-H Details Description
Related parts for CEI122BNP-4R2MC-H
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf