SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1010A1503N01
CENB1010A1503N01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1010A1503N01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W
Datasheet Download
CENB1010A1503N01.pdf
Availability of CENB1010A1503N01
QUANTITY
CENB1010A1503N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1010A1503N01
Internal Part NumberEIS-CENB1010A1503N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
SeriesCENB1010
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1010A1503N01
CENB1010A1503N01 Details Description
Related parts for CENB1010A1503N01
IC CONV DC/DC 3-CHAN 20-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A 14VSON datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 90MM datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf