SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1030A1203F01
CENB1030A1203F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1030A1203F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
CENB1030A1203F01.pdf
Availability of CENB1030A1203F01
QUANTITY
CENB1030A1203F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1030A1203F01
Internal Part NumberEIS-CENB1030A1203F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
RoHS InformationCENB Series RoHS Declaration
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1030A1203F01
CENB1030A1203F01 Details Description
Related parts for CENB1030A1203F01
IC REG BST PROG 0.3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL6745 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1X1/8" 8A CRS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf