SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1030A4803B01
CENB1030A4803B01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1030A4803B01
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 30W
Datasheet Download
CENB1030A4803B01.pdf
Availability of CENB1030A4803B01
QUANTITY
CENB1030A4803B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1030A4803B01
Internal Part NumberEIS-CENB1030A4803B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
RoHS InformationCENB Series RoHS Declaration
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1030
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.78" L x 2.17" W x 1.32" H (96.0mm x 55.0mm x 33.6mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max32W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1030A4803B01
CENB1030A4803B01 Details Description
Related parts for CENB1030A4803B01
CASE PLASTIC GM 14.85"LX12.15"W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST CM PWM 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 108.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-54V 1.4A datasheet.pdf