SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1060A1803F01
CENB1060A1803F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1060A1803F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W
Datasheet Download
CENB1060A1803F01.pdf
Availability of CENB1060A1803F01
QUANTITY
CENB1060A1803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1060A1803F01
Internal Part NumberEIS-CENB1060A1803F01
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1060
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)3.4A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max61W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1060A1803F01
CENB1060A1803F01 Details Description
Related parts for CENB1060A1803F01
TERM SOLDER TURRET .328" .137"L datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 402 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf