SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1100A1251F01
CENB1100A1251F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1100A1251F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W
Datasheet Download
CENB1100A1251F01.pdf
Availability of CENB1100A1251F01
QUANTITY
CENB1100A1251F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1100A1251F01
Internal Part NumberEIS-CENB1100A1251F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1100
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1100A1251F01
CENB1100A1251F01 Details Description
Related parts for CENB1100A1251F01
IC CONTROLLER NV BW & RST 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE 6MM2 datasheet.pdf
2.7 V, 800 uA, 80 MHz Rail-to-Rail I/O Amplifiers IC datasheet.pdf