Logic PD, Inc. CENGPXA270-416-10-550HIR
CENGPXA270-416-10-550HIR picture photo
Mfg. Part Number
CENGPXA270-416-10-550HIR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
CARD ENGING 64MB SDRAM
Datasheet Download
CENGPXA270-416-10-550HIR.pdf
Availability of CENGPXA270-416-10-550HIR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CENGPXA270-416-10-550HIR Order Process
Ship out your order
Specifications of CENGPXA270-416-10-550HIR
Internal Part NumberEIS-CENGPXA270-416-10-550HIR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeMCU Core
Core ProcessorPXA270
Co-Processor-
Speed416MHz
Flash Size64MB
RAM Size64MB
Connector TypeSO-DIMM-144
Size / Dimension2.37" x 2.67" (60.2mm x 67.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENGPXA270-416-10-550HIR
Related LinksCENGPXA270-4, CENGPXA270-416-10-550HIR Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
CENGPXA270-416-10-550HIR Details Description
Related parts for CENGPXA270-416-10-550HIR
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SOT89-3 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
KRIMPING DIES ASP-P-5QD-E1 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CAP CER 1900PF 40KV Z5U DISK datasheet.pdf