| Internal Part Number | EIS-CENGPXA270-416-11-505EXR | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules | |
| Series | - | |
| Module/Board Type | MCU Core | |
| Core Processor | PXA270 | |
| Co-Processor | - | |
| Speed | 416MHz | |
| Flash Size | 64MB | |
| RAM Size | 64MB | |
| Connector Type | Edge Connector | |
| Size / Dimension | 2.37" x 2.67" (60.2mm x 67.8mm) | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |