Logic PD, Inc. CENGPXA270-520-10-550HCR
CENGPXA270-520-10-550HCR picture photo
Mfg. Part Number
CENGPXA270-520-10-550HCR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
CARD ENGINE 64MB SDRAM
Datasheet Download
CENGPXA270-520-10-550HCR.pdf
Availability of CENGPXA270-520-10-550HCR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CENGPXA270-520-10-550HCR Order Process
Ship out your order
Specifications of CENGPXA270-520-10-550HCR
Internal Part NumberEIS-CENGPXA270-520-10-550HCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeMCU Core
Core ProcessorPXA270
Co-Processor-
Speed520MHz
Flash Size32MB
RAM Size64MB
Connector TypeSO-DIMM-144
Size / Dimension2.37" x 2.67" (60.2mm x 67.8mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENGPXA270-520-10-550HCR
Related LinksCENGPXA270-5, CENGPXA270-520-10-550HCR Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
CENGPXA270-520-10-550HCR Details Description
Related parts for CENGPXA270-520-10-550HCR
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 200MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC DDR 512M 200MHZ 60BGA datasheet.pdf
RES 442K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf