SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENT1120A1251F01
CENT1120A1251F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENT1120A1251F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Datasheet Download
CENT1120A1251F01.pdf
Availability of CENT1120A1251F01
QUANTITY
CENT1120A1251F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENT1120A1251F01
Internal Part NumberEIS-CENT1120A1251F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENT1120
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)9.17A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption300mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorRectangular, 4 Position
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max110W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENT1120A1251F01
CENT1120A1251F01 Details Description
Related parts for CENT1120A1251F01
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
FUSE 315A 690V 000TN/80 AR UC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 60W datasheet.pdf
CONN CAP PLUG SIZE 7 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf