TDK Corporation CEU3E2X7R2A102K080AE
CEU3E2X7R2A102K080AE picture photo
Mfg. Part Number
CEU3E2X7R2A102K080AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
CEU3E2X7R2A102K080AE.pdf
Availability of CEU3E2X7R2A102K080AE
QUANTITY
CEU3E2X7R2A102K080AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CEU3E2X7R2A102K080AE
Internal Part NumberEIS-CEU3E2X7R2A102K080AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCEU Series Serial Design Capacitor Family
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCEU Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCEU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEU3E2X7R2A102K080AE
Related LinksCEU3E2X7R2, CEU3E2X7R2A102K080AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CEU3E2X7R2A102K080AE Details Description
Related parts for CEU3E2X7R2A102K080AE
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LV 4BIT FET MUX/DEMUX 16-VQFN datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 18V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24VDC datasheet.pdf