Stackpole Electronics Inc. CF12JT1M60
CF12JT1M60 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT1M60
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT1M60.pdf
Availability of CF12JT1M60
QUANTITY
CF12JT1M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT1M60
Internal Part NumberEIS-CF12JT1M60
Standard Package5,000
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT1M60
Related LinksCF12J, CF12JT1M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT1M60 Details Description
Related parts for CF12JT1M60
BEAD FERRITE ARRAY 120 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf