Stackpole Electronics Inc. CF12JT1M60
CF12JT1M60 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT1M60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT1M60.pdf
Availability of CF12JT1M60
QUANTITY
CF12JT1M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT1M60
Internal Part NumberEIS-CF12JT1M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT1M60
Related LinksCF12J, CF12JT1M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT1M60 Details Description
Related parts for CF12JT1M60
INSERT FEMALE 7POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
"E" ACT RLR R=13.6 FOR 161 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 432POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PLUG 6 BAY KEY 3 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf