Stackpole Electronics Inc. CF12JT2K40
CF12JT2K40 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT2K40
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT2K40.pdf
Availability of CF12JT2K40
QUANTITY
CF12JT2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT2K40
Internal Part NumberEIS-CF12JT2K40
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT2K40
Related LinksCF12J, CF12JT2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT2K40 Details Description
Related parts for CF12JT2K40
JUMPER-H2730TR/C2016A/H2730TR 8" datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 2A TO220FL datasheet.pdf
EDGECARD 120POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RF COAX CABL N-TYPE M/M RG58 12" datasheet.pdf
RES 392 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC DDR 32M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
MOD 2 PINHDR 1X9 P. datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf