Stackpole Electronics Inc. CF12JT36K0
CF12JT36K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT36K0
Brief Description
RES 36K OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT36K0.pdf
Availability of CF12JT36K0
QUANTITY
CF12JT36K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT36K0
Internal Part NumberEIS-CF12JT36K0
Standard Package5,000
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT36K0
Related LinksCF12J, CF12JT36K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT36K0 Details Description
Related parts for CF12JT36K0
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR60B/AE60M/AKR60B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf