Stackpole Electronics Inc. CF12JT5M10
CF12JT5M10 picture photo
Mfg. Part Number
CF12JT5M10
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF12JT5M10.pdf
Availability of CF12JT5M10
QUANTITY
CF12JT5M10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF12JT5M10
Internal Part NumberEIS-CF12JT5M10
Standard Package5,000
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF12JT5M10
Related LinksCF12J, CF12JT5M10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF12JT5M10 Details Description
Related parts for CF12JT5M10
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 63W NI780 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE SMA ML-N ML 1.2M datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0805 datasheet.pdf