Stackpole Electronics Inc. CF14JA11K0
CF14JA11K0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA11K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA11K0.pdf
Availability of CF14JA11K0
QUANTITY
CF14JA11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA11K0
Internal Part NumberEIS-CF14JA11K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA11K0
Related LinksCF14J, CF14JA11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA11K0 Details Description
Related parts for CF14JA11K0
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERMINAL LOCKWASHER LUG #6 ANGLE datasheet.pdf
PROBE TEMP 8IN GENERAL PURPOSE datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 25W datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM RING TONGUE 12-10AWG SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf