Stackpole Electronics Inc. CF14JA12R0
CF14JA12R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA12R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA12R0.pdf
Availability of CF14JA12R0
QUANTITY
CF14JA12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA12R0
Internal Part NumberEIS-CF14JA12R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA12R0
Related LinksCF14J, CF14JA12R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA12R0 Details Description
Related parts for CF14JA12R0
CONN HEADER 2MM SNGL STR 30POS datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A HS 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 5.1A 72 MOHM TH datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C034MS-3,0C1-2-N2 CL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf