Stackpole Electronics Inc. CF14JA180R
CF14JA180R picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA180R
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA180R.pdf
Availability of CF14JA180R
QUANTITY
CF14JA180R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA180R
Internal Part NumberEIS-CF14JA180R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA180R
Related LinksCF14J, CF14JA180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA180R Details Description
Related parts for CF14JA180R
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN M12 8POS PLUG datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 110 OHM 20SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.55A 8SOP datasheet.pdf