Stackpole Electronics Inc. CF14JA220R
CF14JA220R picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA220R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA220R.pdf
Availability of CF14JA220R
QUANTITY
CF14JA220R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA220R
Internal Part NumberEIS-CF14JA220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA220R
Related LinksCF14J, CF14JA220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA220R Details Description
Related parts for CF14JA220R
SWITCH SNAP FS-T PLUNG GOLD SLD datasheet.pdf
XFRMR 100UH 7A 0.10A POE/PD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
M8 UNSH,SS,4MM,PNP,NO,5M CABLE datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR 3ST DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf