Stackpole Electronics Inc. CF14JA47R0
CF14JA47R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA47R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA47R0.pdf
Availability of CF14JA47R0
QUANTITY
CF14JA47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA47R0
Internal Part NumberEIS-CF14JA47R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA47R0
Related LinksCF14J, CF14JA47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA47R0 Details Description
Related parts for CF14JA47R0
MEMORY CARD FLASH 14GB datasheet.pdf
CONN 26 HDR, RT, W/LATCH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.11MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOTOR STEPPER 20MM 24VDC 18DEG datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER RA 3MM RED datasheet.pdf