Stackpole Electronics Inc. CF14JA68R0
CF14JA68R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JA68R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JA68R0.pdf
Availability of CF14JA68R0
QUANTITY
CF14JA68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JA68R0
Internal Part NumberEIS-CF14JA68R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JA68R0
Related LinksCF14J, CF14JA68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JA68R0 Details Description
Related parts for CF14JA68R0
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE IMMERS RESIS .650" datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 13POS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 15M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 180W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf