Stackpole Electronics Inc. CF14JT11R0
CF14JT11R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT11R0
Brief Description
RES 11 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT11R0.pdf
Availability of CF14JT11R0
QUANTITY
CF14JT11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT11R0
Internal Part NumberEIS-CF14JT11R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT11R0
Related LinksCF14J, CF14JT11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT11R0 Details Description
Related parts for CF14JT11R0
TRANSDUCR VOLTAG CLOSE LOOP 10MA datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 166MA 3W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf