Stackpole Electronics Inc. CF14JT180R
CF14JT180R picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT180R
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT180R.pdf
Availability of CF14JT180R
QUANTITY
CF14JT180R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT180R
Internal Part NumberEIS-CF14JT180R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT180R
Related LinksCF14J, CF14JT180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT180R Details Description
Related parts for CF14JT180R
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf