Stackpole Electronics Inc. CF14JT1K60
CF14JT1K60 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT1K60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT1K60.pdf
Availability of CF14JT1K60
QUANTITY
CF14JT1K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT1K60
Internal Part NumberEIS-CF14JT1K60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT1K60
Related LinksCF14J, CF14JT1K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT1K60 Details Description
Related parts for CF14JT1K60
IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE STR 3POS MALE-FEMALE 6' datasheet.pdf
03 SIL VERT SMT HDR 450/RL datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf