Stackpole Electronics Inc. CF14JT1K80
CF14JT1K80 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT1K80
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT1K80.pdf
Availability of CF14JT1K80
QUANTITY
CF14JT1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT1K80
Internal Part NumberEIS-CF14JT1K80
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF14JT1K80
Related LinksCF14J, CF14JT1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF14JT1K80 Details Description
Related parts for CF14JT1K80
RES SMD 127K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
INTERBUS MODULE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO252AA datasheet.pdf