Stackpole Electronics Inc. CF14JT43R0
CF14JT43R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF14JT43R0
Brief Description
RES 43 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF14JT43R0.pdf
Availability of CF14JT43R0
QUANTITY
CF14JT43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF14JT43R0
Internal Part NumberEIS-CF14JT43R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)