Stackpole Electronics Inc. CF18JA150R
CF18JA150R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA150R.pdf
Availability of CF18JA150R
QUANTITY
CF18JA150R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA150R
Internal Part NumberEIS-CF18JA150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA150R
Related LinksCF18J, CF18JA150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA150R Details Description
Related parts for CF18JA150R
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 62.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 10.6656MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG UNIV PWR MODULE 6POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf