Stackpole Electronics Inc. CF18JA180K
CF18JA180K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA180K
Brief Description
RES 180K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA180K.pdf
Availability of CF18JA180K
QUANTITY
CF18JA180K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA180K
Internal Part NumberEIS-CF18JA180K
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA180K
Related LinksCF18J, CF18JA180K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA180K Details Description
Related parts for CF18JA180K
DESIGN SYS PWRVW SCHEMATIC ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 643V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 5A datasheet.pdf