Stackpole Electronics Inc. CF18JA390K
CF18JA390K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA390K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA390K.pdf
Availability of CF18JA390K
QUANTITY
CF18JA390K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA390K
Internal Part NumberEIS-CF18JA390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA390K
Related LinksCF18J, CF18JA390K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA390K Details Description
Related parts for CF18JA390K
RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf