Stackpole Electronics Inc. CF18JA390R
CF18JA390R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA390R.pdf
Availability of CF18JA390R
QUANTITY
CF18JA390R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA390R
Internal Part NumberEIS-CF18JA390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA390R
Related LinksCF18J, CF18JA390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA390R Details Description
Related parts for CF18JA390R
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 63819-0200 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RF EVAL FOR SI2439 datasheet.pdf
TAPE 9629PC CLR 48"X180YD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf