Stackpole Electronics Inc. CF18JA470R
CF18JA470R picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA470R.pdf
Availability of CF18JA470R
QUANTITY
CF18JA470R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA470R
Internal Part NumberEIS-CF18JA470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA470R
Related LinksCF18J, CF18JA470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA470R Details Description
Related parts for CF18JA470R
IC XLATOR LVPECL-LVTTL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 400 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
CONN TOOL HAND 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
1-1/4" EXT CRNR CVR 1" BEND OFFI datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN 4/0 STR-3 datasheet.pdf
CONN ADAPT TRB PLUG TO JACK datasheet.pdf
DSUB 21XA4 M PCB B/L G50 50OHM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf