Stackpole Electronics Inc. CF18JA680K
CF18JA680K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JA680K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 680K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JA680K.pdf
Availability of CF18JA680K
QUANTITY
CF18JA680K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JA680K
Internal Part NumberEIS-CF18JA680K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JA680K
Related LinksCF18J, CF18JA680K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JA680K Details Description
Related parts for CF18JA680K
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A DDPAK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
ENERCHIP EP ENERGY HARVEST EVAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 100A DIN datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf