Stackpole Electronics Inc. CF18JT100K
CF18JT100K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT100K
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT100K.pdf
Availability of CF18JT100K
QUANTITY
CF18JT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT100K
Internal Part NumberEIS-CF18JT100K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT100K
Related LinksCF18J, CF18JT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT100K Details Description
Related parts for CF18JT100K
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE 32VDC AUTO FAST datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 14POS datasheet.pdf
RES SMD 4.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC datasheet.pdf