Stackpole Electronics Inc. CF18JT100K
CF18JT100K picture photo
Mfg. Part Number
CF18JT100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF18JT100K.pdf
Availability of CF18JT100K
QUANTITY
CF18JT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of CF18JT100K
Internal Part NumberEIS-CF18JT100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF18JT100K
Related LinksCF18J, CF18JT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF18JT100K Details Description
Related parts for CF18JT100K
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 12W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 171MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN AXIAL FILTR SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
TRANS GAN 80V 31A BUMPED DIE datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 250VAC datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf